Talán már minden gyakorló, alpintechnikával foglalkozó kolléga számára ismert a tény, hogy hasonlóan sok más szakmához, az ipari alpintechnika területén is az elérhető, legmagasabb szintű szakmai képzettséget igazolja a Mester oklevél megszerzése. Mindez idáig tizenkét Mester végzettséggel rendelkező kollégánk volt, ám ez év március huszonhatodikán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara dísztermében, ünnepélyes keretek között, újabb tizenöt kollégánk vette át a Mester címet igazoló oklevelet.
A 2024 szeptember tizennyolcadikán megjelent, a mesterképzéshez kapcsolódó, Képzési és Kimeneti Követelmények című dokumentum alapján szervezett képzésen részt vett kollégáknak vállalkozásvezetési, pedagógiai és természetesen szakmai vizsgákon kellett bizonyítaniuk, hogy a képzés ideje alatt, valamint a munkájuk során megszerzett tudásuk és tapasztalatuk méltóvá teszik őket a cím és az azzal járó felelősség méltó viselésére.
A fentebb említett követelményrendszer a következőként fogalmazza meg a Mester cím birtokosával szemben elvárt szakmai kritériumkát és így végső soron a mesterképzés célját:
„A szakmáját aktívan végző szakember, meglévő kivitelezői, munkavédelmi, bevizsgálási és oktatási tapasztalataira építve sajátítsa el a szükséges munkavédelmi dokumentáció készítéshez, magas minőségű oktatáshoz, vizsgáztatáshoz, szakértői munkához szükséges ismereteket, készségeket, attitűdöket, hogy a mester címet felelősen viselje. Az ipari alpintechnikára vonatkozó jogszabályokat és a zuhanásvédelemre vonatkozó jogszabályrészeket részletesen ismerje. Tisztában legyen a zuhanásvédelemre vonatkozó szabványok elnevezésével és a főbb szabványok lényegi részeivel. Nagyfokú jártasságra tegyen szert a különböző lezuhanásveszélyes környezetben zajló szakmai tevékenységek, szórakoztatási (sport) célú tevékenységek biztonságos üzembe helyezésében, üzemeltetésében. Szakértelmével támogassa a gazdaság és a társadalom szereplőit: tervezői munkát, rendőrségi-, bírósági eljárásokat szakértői véleményével segítse. Tudását folyamatosan fejlessze, példa értékűen végezze munkáját és aktívan vegyen részt a következő szakmai generációk oktatásában.”
Ez úton is köszönjük a kamara szervezői és lebonyolítói támogatását, az oktatók, a vizsgáztatók és valamennyi segítő kitartó munkáját!
Gratulálunk minden új Ipari Alpinista Mesternek és további magasszintű munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánunk!