«

»

Gondolatok egy facebook-os jelenség kapcsán

A napokban megjelent és meg is szűnt a facebook-on az ipari alpintechnika „szégyenfal” oldal. Ezzel kapcsolatban szeretnénk néhány gondolatot megosztani.

Nyilatkozatunkkal azt a közös célt és érdeket szeretnék erősíteni, hogy javuljon az ipari alpinisták helyzete Magyarországon.

  • Nyilatkozatunkból egyesületünknek semmilyen erkölcsi és gazdasági haszna nem származik.
  • Kizárólag szakmai állásfoglalásokat teszünk (nem kedvezünk sem személyeknek, sem gyártóknak, sem jogalkotóknak).

Azért szólalunk meg, mert úgy gondoljuk, hogy erre a jelenségre reagálni kell, különösen a következők miatt:

  • Egymással szemben megengedett hangnem, modor.
  • A hozzászólók tájékozottságának szintje.
  • Összetartás, kollegialitás, bajtársiasság nagymértékű hiánya.

Nem volt szerencsés a módszer, ahogy az oldal létrehozója tálalta a témát (bár egyes alpinisták saját oldaláról is megoszthatta volna a „büszke” fotókat), de ettől függetlenül nem rajta, hanem a felszínre hozott hibákon kéne elgondolkodni. (Történelemi példákban is a rossz hír hozóját végzik ki.) Mindig könnyebb áthárítani és magyarázatot találnia hibáinkra, mint elgondolkodni azon, tanulni, javítani, segítséget kérni.

Egyesületünkhöz 2006-os megalakulása óta nem érkezett kérdés, kérés ilyen témákban. De felajánljuk, hogy a MIAOE oktatóhelyeken ingyenes szakmai fórumot szervezünk az ősszel. (Bár korábbi rendezvényeinken sem jelentek meg a facebookon bátran kommentezők.) Bár már 2006 óta OKJ-s képzés is van, a rendőrségi és bírósági kivizsgálások, szakértések azt a megdöbbentő tényt mutatták, hogy 2014-ben az ipari alpintechnika még mindig igen alacsony szinten van és elsősorban nem anyagi indokok miatt.

  • Elmélkedésünkre nem kérünk kommenteket.
  • Egyesületünk nem vitatkozik.
  • De segítséget, támogatást konkrét kérés esetén biztosítunk.

 

Budapest, 2014. július 4.

Telepy Zoltán